Určitě jste tuto frázi nejednou slyšeli. Základním prvkem našeho zdraví je krevní oběh, který slouží k transportu živin, plynů a odpadních látek z/do každé buňky v našem těle. Je to řídící prvek naší oběhové soustavy, který má vliv na proudění lymfatické tekutiny v těle. Tato tekutina odvádí z těla škodlivé a nepotřebné látky, tuky, aj. Do těla přivádí také bílé krvinky, které chrání naše tělo. Každá buňka našeho těla je obklopena lymfou pomocí lymfatických cév.

Lymfatický systém je pro buňky jediným způsobem, jak se zbavovat toxických látek a přebytečných tekutin omezujících množství dostupného kyslíku.

Krevní oběh je například poháněn srdcem, zatímco lymfatický systém žádnou takovou pumpu nemá. Proto se lymfatická tekutina pohybuje jen díky hlubokému dýchání a pohybu svalů. Pokud chcete mít zdravý oběh a zároveň zdatnou lymfatickou soustavu, měli byste zhluboka dýchat a vykonávat takové pohyby, které budou stimulovat jejich činnost.


"Hlavní věc, která aktivuje váš lymfatický systém, je "hluboké dýchání!". Takže dech života rozhýbává 'strom [lymfatického systému] života.' " ~ Dr. C. Samuel West, DN, ND


Možná jste si ani nevšimli, jak se dech mění v závislosti na tom, jak se cítíme. Krátké a mělké dýchání, když jste ve stresu, a naopak hluboké dýchání, když jste uvolněni. Další věcí, kterou jste se pravděpodobně ještě nenaučili, je, že stejně jako se mění dech při změně vnitřního stavu, mění se i vnitřní stav při změně dechu. Pomocí změny dechu tedy můžete ovlivňovat to, jak se cítíte. Však si zkuste být rozzuřeni a u toho zhluboka dýchat.

Zdravý život znamená zdravé buňky, kde kvalitní přísun kyslíku je naprostým základem.


3 tipy na zlepšení funkce lymfatického systému.


1. Aerobní cvičení

Alespoň 30 minut aerobního cvičení denně vám může pomoci zvýšit krevní oběh, a zlepšit oběhový systém. Posiluje srdce, rozšiřuje tepny, zbavuje vás toxinů a usnadňuje průtok krve v tepnách. Patří sem zejména jízda na kole, rychlá chůze, plavání nebo cvičení na trampolíně, které je moje nejoblíbenější. Už jen z toho důvodu, že nemusím nikam docházet, a není závislé na počasí. Tak si udělejte každý den čas, a věnujte se cvičení, oceníte to.


2. Zdravá strava

Pokud do svého jídelníčku zařadíte zdravou, nejlépe "živou stravu" bohatou na antioxidanty, sníží se tím počet toxinů v těle. Čerstvé ovoce a zelenina by určitě neměly chybět ve vašem jídelníčku. Že to přináší nespočet dalších výhod, o tom zase někdy jindy.


3. Pitný režim

Pravidelné zásobování těla pitnou vodou zlepšuje oběh, a tím se zlepšuje funkce lymfatického systému. Voda je naprosto skvělým rozpouštědlem, a pokud je do organismu dodávána v dostatečném množství, zlepšuje i proces trávení. Do pitného režimu nepočítejte polévky, limonády ani alkohol nebo mléčné nápoje.

Věřím tomu, že pro každého z vás je zdravotní stav tím nejdůležitějším. Proto to, prosím, nepodceňujte!  • Děkuji za přečtení! :) Pokud se Vám článek líbil, tak ho sdílejte se svými přáteli.
  • Nebo mi napište svůj názor na mail / instagram @FILIPHRSTKA