Nelson Mandela řekl, že vzdělání je ta nejsilnější věc, kterou lze měnit svět. Je to v podstatě klíč k odstranění nerovnosti mezi ženami a muži, k vytvoření lepšího světa nebo k vymezení chudoby a zbytečných úmrtí. V dnešním světě je vzdělání považováno za novou měnu. Pokud chcete investovat do něčeho, co má opravdový smysl a nejvyšší návratnost, doporučuji právě vzdělání.


Učit se, možná další takové "klišé" v dnešní společnosti.

Hlavní problém je podle mě v tom, že dostudovaný člověk má kolikrát k učení úplný odpor. Není to úplně samo sebou, ale jak sami víte, pokud vám někdo něco nutí (dostatečně dlouho dobu, proti vaší vůli), je to nejlepší cesta k tomu, abyste si k dané věci vypěstovali odpor - není divu. Ve škole se ne vždy učíte to, co chcete, ale také to, co musíte. Sám bych to uvedl na příkladu povinné četby, při které "jste nuceni" si vybrat knížky, které prostě musíte přečíst (pokud chcete odmaturovat). Ok, super - v ten okamžik mě vůbec nezajímalo, co je to za knihu, kdo ji napsal nebo o čem je. To, co pro mě bylo naprosto klíčové při rozhodování, bylo - POČET STRAN. Čím více se kniha podobala časopisu či reklamní brožuře, tím samozřejmě lépe. Proč..? Protože jsem vůbec nevěděl, k čemu mi to může v životě být. Jasně, teď to vnímám tak, že každá četba vám může něco dát, ale tenkrát mi to nedávalo absolutně žádný smysl. Je skvělé mít povědomí o tom, kdo z autorů napsal nějaké známé dílo, ale vím, že by se to dalo nahradit něčím, co by pro život studovaného jedince mělo alespoň nějaký přínos.

Existují lidé, kteří naprosto stagnují, co se učení týče. Pamatujte si, že změna kolem nás probíhá automaticky - progres a vývoj naší osoby bohužel ne. To už máme v rukách pouze my, a je jen na nás, co s tím uděláme. Zdrojů, které máme k čerpání informací, je neskutečně moc. Většina z nás má k dispozici nějaký počítač, smartphone nebo tablet, kterým se připojí k internetu.

Pokud vám uniká, co se kolem děje a nezvětšujete svůj rozhled, tak vám svým způsobem ujíždí vlak. Přicházíte o možnost na spoustu věcí v tomto světě reagovat v předstihu, využívat plný potenciál nových technologií a tak dále. Těch benefitů, které můžete čerpat ze vzdělávání se, je nekonečno.


Jak se učit?

Problém nespočívá v tom, co učit, ale spíš jak učit. Vezměte si klasický příklad. Ve škole jste mezi 20 lidmi, každý má svou učící strategii. Někomu stačí poslouchat celou hodinu a tím pádem už je připravený na test, jiný si to musí opakovat doma, psát si cvičení a podtrhávat. Vyučujícího nemůže vůbec zajímat, jakou strategii máte zrovna vy, protože prostě není možné se tomu přizpůsobit. Každý člověk může mít odlišný styl učení. Čím dříve naleznete ten svůj, tím rychleji se dokážete efektivně učit.


Základní reprezentační systémy, kterými vnímáme většinu informací:


Vizuální

Stačí věci pouze vidět a vizuálně si je upravovat. Když čteme, stačí si podtrhávat to, co je podstatné, dělat si zápisky, nebo si text spojit s nějakým obrazcem. Ideálně informace přenášet skrze grafy nebo diagramy.


Auditivní

Osoby, pro které je auditivní styl učení nejvhodnější, se nejlépe učí tak, že věci slyší. Jsou schopny si z mluveného slova zapamatovat nejvíce myšlenek. Pokud s takovýmto člověkem jednáte nebo ho učíte, využívejte tonalitu, zabarvení a opakování. Ideální jsou právě audioknihy, záznamy ze seminářů, a cokoliv jiného v mluvené formě.


Kinestetický

"Learning by doing" neboli učení se tím, že danou věc lidé vykonávají nebo se podílejí na jejím tvoření. Pokud jednou věc udělají, dokáží si ji zapamatovat pro příště. Do učení touto cestou většinou zapojují celé tělo.

Věci si nejlépe zapamatujeme, pokud je spojíme s emocemi. Pokud se dokážeme sami dostat do aktivního stavu, ve kterém vnímáme informace, je to jen pro naše dobro. Naopak, když jsme v pasivním stavu (sezení ve škole, nekonečně dlouhé přednášky..) , moc si toho pamatovat bohužel nebudeme.  • Děkuji za přečtení! :) Pokud se Vám článek líbil, tak ho sdílejte se svými přáteli.
  • Nebo mi napište svůj názor na mail / instagram @filiphrstka