Toto rčení znáte určitě všichni: "protiklady se přitahují". Co se týče magnetů, tak bez pochyby. S lidmi mi to už tak pravdivé nepřipadá. Dříve jsem tomuto "rčení" nevěnoval pozornost a nevnímal, zda vůbec v mezilidských vztazích dává smysl. Nyní si troufnu říct, že tomu tak zcela není. Záměrně píši zcela, protože obsahuje nějakou část pravdy. Pokud například lidé mají mnoho společného, tak rozdílnost přináší určitou dávku vzrušení a napětí, a drží je dále od stereotypů, které jsou velmi často důvod rozpadu takového vztahu. Jestli je váš partner naprosto čitelný, víte, jak bude jednat, a myslíte si, že už vás nemůže ničím překvapit, je na čase to něčím rozrazit.

Možná znáte ze zkušenosti, že pokud máte něco, co jste strašně chtěli, už nějakou delší dobu, začínáte to brát jako samozřejmost. Už nevnímáme to, proč jsme to chtěli a co nás na tom přitahovalo, dokud jsme to neměli, ale najednou začínáme mít tendenci hledat nedostatky...a pamatujte, vždy je jednodušší najít to, co není nebo je špatně, než se pozastavit nad tím, čeho bychom si mohli vážit. Zde je paradoxní to, že je jedno, jestli se jedná o nový telefon, dům a nebo právě třeba o partnera.

Kdo je však pro vás přitažlivý? Někdo, kdo má úplně jiné zájmy než vy? Nebo někdo, kdo kouká na televizi, když se chcete bavit, a chce se bavit, když se koukáte na televizi? To pravděpodobně ne. Chcete být s lidmi, se kterými máte společné věci, jsou vám podobní, ale přesto si zachovávají svou identitu. Lidé, kteří mají společné zájmy, se sdružují. Ať už v internetových fórech, sportovních klubech nebo na různých automobilových srazech. Na takových místech mezi lidmi vzniká spojitost, i když se třeba v životě neviděli. Lidská podobnost je většinou klíčovým prvkem harmonie v jakémkoli vztahu dvou osob. A právě tuto podobnost vytváří nějaký společný znak. Když se nad tím zamyslíte, co vás pojí s lidmi, s nimiž jste v kontaktu a máte je rádi?

Chceme li být v harmonii s jiným člověkem, musíme se soustředit na to, co máme společného, nikoli na to, co máme odlišného.

Co dělá vztah funkční, jsou věci, které máme společné. Co dělá vztah vášnivým, jsou věci, které máme odlišné. Samozřejmě že pokud budete mít úplně rozdílné hodnoty, než má vaše polovička, váš vztah bude na nože.


Jak "osvěžit" vztah?


  1. Vzpomínáte si na to, kdy jste se poprvé potkali? Na úplné začátky vztahu, kde vyjadřujete své pocity, jak nejlépe umíte, jen pro to, aby se partner cítil jedinečný. Nemuseli jste se znát, abyste cítili, že to je to, co hledáte. Když se na konci vašeho vztahu začnete chovat tak, jak jste se chovali na začátku, pravděpodobně to nebude konec.


  1. Opět, znovu a zase. Vztah musí růst, protože pokud se nevyvíjí a nejde nahoru, tak jde nejspíš z kopce. Tuhle skutečnost nemusíte v současném stavu ani vnímat a můžete se tak pomalu dostávat do stereotypu (který pro vztah není úplně přínosný). Vymýšlejte nové věci, navštěvujte jiná místa nebo si jednou za čas udělejte vzájemné překvapení. Na vašem vztahu se to určitě projeví pozitivně.


  1. Pozor na EGO. Ego je super, ale ne zas tak moc. Pokud dojde na konflikt, někdy to bývá jen otázka prosazení svého ega. Chceme si prosadit to svoje, mnohdy i za cenu narušení vztahu - to není zcela rozumné. Jakmile se dostanete do boje s vaším protějškem, okamžitě to rozbijte něčím vtipným. Třeba změnou tonality, stupidním gestem nebo tanečkem. Pokud se vám to povede (jako že ano), můžete z konfliktu vyjít zase o krok dál.  • Děkuji za přečtení! :) Pokud se Vám článek líbil, tak ho sdílejte se svými přáteli.
  • Nebo mi napište svůj názor na mail / instagram @filiphrstka