Skoro každá kniha, kterou jsem četl, nebo řečníci, které jsem poslouchal, věnovali velkou pozornost "nastavování cílů". Proč? Není to jen tak náhodou... Je to základní předpoklad k tomu, abyste dosáhli v životě maximálního naplnění. V podstatě je to zmiňováno tak často, že máte tendenci to brát jako samozřejmost, a tak všichni takové cíle už přece máte a víte, jak je stanovit, mám pravdu? Takže hlavně nemluvme o tom, jak si správně stanovit cíl, aby byl pozitivní, S.M.A.R.T.* a hlavně všude napsaný.

*specific (konkrétní), measurable (měřitelný), agreed (odsouhlasený), realistic (realistický) a timely (definovaný v čase)


Setting goals is the first step in turning the invisible into the visible.

Tony Robbins


Jsou to základní prvky, které všichni znáte. Jenže to co už znáte, kolikrát přehlížíte. Pokud si chcete základní principy osvojit, musíte si je pravidelně opakovat, musejí se stát součástí vašeho života.

Proč jsou cíle tak důležité, proč byste jim měli věnovat takovou pozornost? S cíli si v podstatě vytváříte svou budoucnost a osud v předstihu. Nebudete pak jen reagovat na okolnosti, které se vám přihodí. Namísto toho využijete veškeré okolnosti ve svůj prospěch a vezmete je s sebou na cestu za svými cíli.

Můžete se na to podívat z jiného pohledu a jako metaforu použít cestování autem s navigací do neznáma. Pokud si v navigaci nenastavíte cíl, vydáte se na cestu, aniž byste věděli, kam jedete (v horším případě ani nevyjedete ze strachu z toho, co vás čeká). Během cesty můžete narazit na různé překážky, uzavírky, dopravní zácpy a jen reagovat na to, co se vám po cestě přihodí. Netvrdím, že vždy jde předejít všemu, ale jde to do určité míry zredukovat.

Někdy si lidé dávají nesmyslné cíle, které pro ně nemají žádný hlubší smysl. Určitě jste vy nebo někdo z vašich přátel zažili, že jste dosáhli vámi vytyčeného cíle, a pocit štěstí, radosti nebo uspokojení se nedostavil. Snažte se předejít tomu, že dosáhnete úspěchu bez naplnění tím, že se nad svými cíli opravdu zamyslíte. Nejde o to, co všechno získáte, ale o to, kým se v důsledku stanete.

Jestliže je váš cíl přežít den, přežít do pátku nebo zaplatit dluhy, potíž je v tom, že takové cíle pro vás nejsou vůbec inspirující. Pravděpodobně tohle není to, co z vás vytáhne maximum, co vám umožní osobní růst a dovede vás k úspěchu.

Důvod

Tohle je to, v čem byste měli mít naprosto jasno. Je to něco, co vás bude ráno tahat z postele. Pokud sejdete z cesty, vrátí vás to zpět. Jestliže máte dostatečně velké PROČ, jste schopni dosáhnout čehokoliv. Nejde jen o to vědět, co dělat, ale hlavně, PROČ to dělat.


Výsledek

Čím jasnější je vaše vize, tím jednodušší bude cesta. Při vizualizaci vašeho výsledku zapojujte všechny smysly. Kde se vidíte, jaké to je prostředí, jaké slyšíte zvuky, hlasy, jaké máte vnitřní pocity atd.


Způsob

Způsob, jakým dosáhnete vytyčeného cíle, není jeden. Opět se vrátím k tomu, že když máte dostatečné veliké PROČ, tak budete hledat cestu do té doby, dokud ji prostě nenajdete. A pokud máte na jazyku něco jako "Ale já už zkusil všechno...", tak na to zapomeňte. Vážně jste zkusili všechno? Zkusili jste alespoň 1000 jiných možností? Nebo aspoň 100? 50?.... 5?

Když se podíváte kolem sebe, zjistíte, že téměř žádný člověk neleze po kolenou. Děti zkoušejí tak dlouho chodit, dokud se jim to nepovede, bez ohledu na to, kolikrát spadnou.

Thomas Edison udělal kolem 10 000 pokusů, než zjistil, jak vynalézt žárovku.

Pokud máte 10 minut, věnujte je, prosím, otázkám níže. Dejte všechny hranice a omezení pryč, a pusťte se do práce!


Jaké jsou vaše osobní cíle?

Kým se chcete stát?

Co chcete dělat?

Co chcete vytvořit?

Jaké znalosti si chcete osvojit?

Kde chcete být?

Co se chcete naučit?

Jak se chcete cítit?


Jaké jsou vaše majetkové cíle?

Co chcete mít?

Co chcete vlastnit?

Kde chcete bydlet?

Čím chcete jezdit nebo třeba i létat?


Jaké jsou vaše finanční cíle?

Kolik chcete měsíčně vydělávat?

Kolik má mít obrat váš business?

Kolik chcete investovat?

Jaký chcete mít pasivní příjem?

Kolik chcete dát na dobročinné účely?

Jaký chcete mít majetek?


Nenechte se zdržovat a pusťte se do práce! Má to smysl.DĚKUJI ZA PŘEČTENÍ. POKUD SE VÁM ČLÁNEK LÍBIL, PODĚLTE SE O NĚJ S PŘÁTELI.

MRKNĚTE TAKY NA MŮJ INSTAGRAM @filiphrstka