Čas...


...Einstein prohlásil, že je to iluze. Ať už čas vnímáte jakkoliv, víc už ho nikdy mít nebudete. Běží, ať děláte, co děláte. Kdyby si každý mohl vybrat, čeho by chtěl v životě více, troufnu si říct, že většina by vybrala právě čas.

Můžete ho však ušetřit tím, že se zbavíte některých zlozvyků, které plýtvají vaším časem. Když si uvědomíte, jakými aktivitami ztrácíte svůj čas, který byste mohli využít úplně někde jinde, je na čase přehodnotit své zlozvyky a vzít čas plně pod kontrolu.

Problém je, že si myslíme, že máme čas. - Buddha


KAŽDODENNÍ PLÝTVÁNÍ ČASEM

Každý den máte 24 hodin času - zdá se vám to málo? V první řadě záleží, jak svůj čas využíváte, a zda ho využíváte efektivně. Možná máte pocit, že nemáte vůbec čas (do práce - práce - z práce - čas s rodinou - večeře u TV a spát). Pokud tento koloběh děláte stále dokola, možná jste i sami sebe přesvědčili, že ten čas prostě není, a nebude.


SOCIÁLNÍ MÉDIA

Tyto nástroje, které nám umožňují tvořit, sdílet a vyměňovat si mezi sebou informace a multimediální obsah, jsou dvousečným mečem. Sami dokážete rozeznat, kdy je používání přínosem pro váš život a kdy naopak.


DOPRAVA

Už jste si někdy počítali, kolik vám zabere cesta do práce a zpět? Ať už chodíte pěšky, jezdíte metrem, autobusem nebo autem, denně to budou desítky minut nebo dokonce hodina až dvě. I tento čas jde nějak smysluplně využít. Využijte toho, že řízení je pasivní činnost, u které můžete například poslouchat audio knihu nebo podcast.


(kolik času strávíme dojížděním)


ZÁBAVA

Každý z vás potřebuje čas na odreagování, ať už od práce nebo společenského života. Tou nejčastější zábavou je právě televize, která vás okrádá o čas. Člověk průměrně stráví u televize asi 3 hodiny denně. Dejme tomu, že jste lepší než průměr, a u televize strávíte tedy "jen" 2 hodiny denně. Za rok to máte *730 hodin (cca 30 dní). To je za rok celkem MĚSÍC před obrazovkou. Nemáte čas?

*Výzkum FSI (Foreign Service Institute) naznačuje, že pro dosažení základní plynulosti v jazycích skupiny 1 trvá 480 hodin a 720 hodin pro jazyky skupiny 2-4.

Skupina 1: francouzština, němčina, indonéština, italština, portugalština, španělština Skupina 2: bulharština, barmština, řečtina, hindština, perska, urdština Skupina 3: amharský, kambodžský, český, finský, hebrejský, maďarský, laoský, polský, ruský, srbsko-chorvatský, thajský, turecký, vietnamský Skupina 4: arabština, čínština, japonština, korejština


ABSENCE RUTIN

Určitě jste už někde slyšeli, že ti nejúspěšnější lidé mají své každodenní rutiny. Ať už jsou to ranní nebo večerní, jsou velice podstatné. Pokud má mít váš den šťávu, a chcete mít jen ty nejlepší výsledky, je třeba ho mít pod kontrolou. Vytvořte si tu svou rutinu, která vám bude vyhovovat. Naplánujte si čas na rodinu, cvičení, meditaci, čtení, emaily atd. Máte to ve vlastních rukách.


NAUČTE SE ŘÍKAT "NE"

Je mnohem jednodušší říkat "ANO" než "NE". Znáte situace, kdy na něco kývnete, a následně toho litujete a říkáte si: "Proč jsem sakra neřekl/a NE?!". Kolikrát není úplně jednoduché říci rázné NE, ale když můžete, a není to v rozporu s vašimi hodnotami, použijte ho. Mějte na paměti, že váš čas je vaše nejcennější aktivum, kterého už nikdy nebudete mít víc.


PLÝTVÁNÍ ČASEM V PRÁCI

Ať to jsou nekonečně dlouhé schůzky, hodiny strávené na emailu nebo surfování na internetu, je to každopádně čas, který by šel využít efektivněji.


PORADY

Pokud vás už slovo "porada" děsí, nebo ve vás vyvolává negativní pocity, je důležité mít stanovený jasný cíl a časový harmonogram, se kterými by měli být účastníci dopředu seznámeni.

Doporučení, aneb co by meetingy neměly postrádat

 1. Jasný program toho, co se na poradě bude probírat, aby se každý mohl na poradu připravit.

 2. MEETING LEADER - pověřená osoba, která bude poradu vést a určovat její směr.
 3. Přesný čas porady, který se bude dodržovat. Ať už se jedná o začátek, konec nebo délku.
 4. Výstupy z porady, abyste se k nim mohli kdykoliv vrátit.
 5. Zbytečně je neprotahovat. Čím kratší budou, tím máte větší tendenci se soustředit a být efektivnější.
 6. V posledních 5-10 minutách si zopakovat to, k čemu jste dospěli. Jelikož se všichni chcete posouvat dále, je třeba, abyste měli zcela jasno v tom, co bude následovat.
 7. Celý den sedíte, tak občas navrhněte "stojící meetingy". Nejen, že člověk lépe přemýšlí, dělá rychlejší rozhodnutí, ale také zůstane trošku fit a lépe soustředěn.


INTERNET

Surfování na internetu je jedním z nejčastějších 'time-wasterů" v práci. Bylo provedeno tolik studií a výzkumů, které potvrzují, že lidé tráví čas v práci brouzdáním na internetu. Od několika desítek minut až po hodiny denně. Proč se lidé nemohou soustředit plnohodnotně na práci?


NEJČASTĚJŠÍ DŮVODY VEDOUCÍ K "TIME WASTINGU" V PRÁCI

 1. MÁLO VYZÝVAVÁ PRÁCE
 2. DLOUHÁ PRACOVNÍ DOBA
 3. NEDOSTATEK MOTIVACE
 4. NEUSPOKOJIVÁ ČINNOST
 5. NUDA
 6. NÍZKÉ OHODNOCENÍDĚKUJI ZA PŘEČTENÍ. POKUD SE VÁM ČLÁNEK LÍBIL, PODĚLTE SE O NĚJ S PŘÁTELI.

MRKNĚTE TAKY NA MŮJ INSTAGRAM @filiphrstka