Díky všem dostupným informacím, díky samotnému uvědomění sebe sama už víme, jak ovládat věci v našem životě jako jsou naše nálady, tělesná hmotnost, práce, atd. Dále je tu věc, kterou bychom třeba také rádi kontrolovali, ale bohužel to nejde. Jedná se o jiného člověka, konkrétně partnera ve vztahu. Skutečnosti, které nemáme pod kontrolou, nás do jisté míry stresují a nutí nás vnímat pocit nejistoty. Kousek nejistoty ve vztahu je skvělý nástroj k růstu, poznání sebe i druhého partnera, napomáhá vzniku dobrodružství a vytváří harmonii ve vztahu. Víme, jak dopadají vztahy, kde si je jeden druhým naprosto jistý.


Nothing is perfect. Life is messy. Relationships are complex. Outcomes are uncertain. People are irrational. Hugh Mackay


Ve své podstatě je naše potřeba jistoty opodstatněná reflexem přežití, v nejistých situacích děláme to, co je potřebné k naší ochraně. Často nás ale nejistota vede k iracionálním řešením, jako je třeba ukončení vztahu.

Jak tedy můžeme přemoci tyto iracionální touhy v době nejistoty? Základem všeho je zdravá komunikace s partnerem a pochopení jeden druhého. Vynikající vztah se musí budovat a je třeba o něj neustále pečovat - nepřijde k nám sám od sebe (často bohužel tuto skutečnost opomíjíme).


KOMUNIKACE

Jak už jsem zmínil, základem vynikajícího vztahu je komunikace. Pokud ve vztazích dochází k problémům, s největší pravděpodobností je problém v komunikaci mezi partnery. Myslíme si, že víme, co si druhý myslí - a zde už může vznikat neshoda.

Sdílejte, sdílejte, sdílejte

Komunikujte se svým partnerem o tom, co vás stresuje, z čeho máte strach, a celkově o tom, co vám způsobuje pocit nejistoty, který by mohl vést až k ukončení vztahu. Následně s partnerem najděte jiný přístup k těmto pocitům. Váš partner zde bude hrát důležitou roli podpory, která vám určitě pomůže, a pravděpodobně si z toho oba odnesete nové sousto důvěry a vzájemného porozumění.


DÁVEJTE VÍCE NEŽ MÉNĚ

Buďte raději člověkem, který dává více než méně. Naučte se dávat, aniž byste očekávali, že něco dostanete zpět. Osvojte si radost z dávání a z toho, že vašeho partnera uděláte šťastným. Zamyslete se, co to v případě vašeho partnera je, a po čem touží - ať už to jsou květiny nebo společné chvíle. Mějte na paměti, že každý z nás vyjadřuje a vnímá lásku jinak, ale to je opět o KOMUNIKACI.

Na začátku vztahu děláme téměř cokoliv, abychom partnera ohromili. Ukazujeme lásku všemi způsoby, z pusy nám plynou milostné verše a obdarováváme polovičku všemi možnými dary. Jak plyne čas, z těchto věcí sejde a začneme dělat pouze to, co sami máme nejraději, s tím, že si myslíme, že protějšek to má nastavené stejně.


DŮVĚŘUJTE

Důvěru berte jako něco, co si musíte zasloužit. Pokud ji vnímáte jako samozřejmost, možná by stálo za to z ní udělat spíše prioritu, abyste si byli vědomi toho, co všechno je na ní postavené.

Občas jsou chvíle, že bychom ze vztahu nejraději utekli. Zkuste se pozastavit a zamyslet se, proč k tomu dochází...?


PODPORUJTE SE NAVZÁJEM

Je podstatné, aby v každém vztahu fungoval model podpory. Ještě důležitější je ukázat podporu, když jsme ve stádiu budování důvěry. Pokud se někdo ve vztahu necítí na to, aby mohl riskovat, dělat chyby nebo vyzkoušet nové věci bez podpory, vztah se bude vytrácet. Na druhou stranu podpora v dobrých časech a hlavně v těch špatných ukazuje, kdo doopravdy jsme, a jak nám na sobě záleží.


VĚDOMÍ SAMA SEBE

Pokud máte u partnera nějaké očekávání, prve toto očekávání naplňte vy sami. Buďte příkladem toho, co od partnera sami očekáváte. Je těžké po někom chtít, aby vám více vyjadřoval své pocity, když to sami neděláte.

Mějte na paměti, že jediná věc, kterou můžete mít zcela pod kontrolou jste vy sami. Jste plně zodpovědní za své chování, akce, reakce a jednání. Jsou to volby, které činíte ve vztazích každý den. Pokud jste si tohoto faktu vědomi, jste o krok blíž k vytvoření perfektního vztahu.


PRACUJTE NA OSOBNÍM RŮSTU

Pokud pracujete sami na sobě, stáváte se lepšími lidmi. Pokud jste ve vztahu, stává se lepším. V každém vztahu je důležité, aby lidé rostli jak jako jednotlivci, tak jako pár. Jsou pouze dvě varianty, kam se vztah může vyvíjet - nahoru nebo dolů.  • Děkuji za přečtení! :) Pokud se Vám článek líbil, tak ho sdílejte se svými přáteli.
  • Nebo mi napište svůj názor na mail / instagram @filiphrstka