Když se budete ptát lidí kolem sebe, co bylo nejtěžší na tom, se do něčeho pustit, pravděpodobně dostanete odpověď “udělat první krok”. Možná budete vědět i ze své zkušenosti, že to je asi to nejsložitější. Proces jako takový si nevezme tolik odvahy a odhodlání, jako udělat první krok.


Ať jste měnili zaměstnání, partnera nebo jste začínali něco nového, vždycky to vyžadovalo určitou dávku odvahy a touhu po změně. My přesně víme, kdy chceme udělat změnu, a i víme, že se nám uleví, až ji uděláme, akorát nás drží zpátky strach. Je to logické - chrání nás, abychom zbytečně nezažívali bolest s tím spojenou.


Každé dítě muselo udělat první krok, který možná nebyl úplně dokonalý, ale díky němu se naučilo chodit. Nepotkal jsem člověka, který by lezl po čtyřech, protože se nenaučil chodit. Není prostě jiná možnost, než se to naučit. Díky za to.


Víte, co vám pomůže?


Vzpomeňte si na svoje předešlé úspěšně udělané první kroky.

Vzpomínejte i na to, co vás přimělo udělat tu změnu, která byla nepříjemná. Musely se začít věci ubírat opravdu nepříjemným směrem, nebo jste si prostě řekli, že nemáte jinou variantu, a tu změnu udělat musíte?

Nejhorší je, že nikdo za vás tu změnu dělat nebude a ani vás nikdo nebude prosit, abyste ji udělali. Je to jen na vás, protože nikdo nezažívá takové pocity jako vy a nikoho to zkrátka nezajímá tak, jak by mělo vás.


Uvědomte si, že tu jste jen jednou.

Já vím, opakuji to opravdu tak často, že to zní jako klišé, ale nic není lepší motivátor než to, že jednou prostě zemřete. A to se všemi touhami, přáními, prostě se vším, co jste kdy chtěli udělat a neudělali, protože jste měli strach, že by možná výsledek nemusel být podle vašich představ.


Zkrátka žijte tak, abyste nikdy nemuseli mít výčitky. Tečka.


  • Děkuji za přečtení! Pokud se Vám článek líbil, tak ho sdílejte se svými přáteli.
  • Pro pravidelnou dávku inspirace mrkněte na instagram @filiphrstka :)