Rozhodnutí děláme pořád, od rána, kdy přemýšlíme, co si vzít na sebe, co k snídani, až po přemítání o myšlenkách v posteli. Jakékoliv rozhodnutí je přijmutí jednoho a odmítnutí dalšího. Rozhodnutí jsou všude s námi, a díky nim se formuje celý náš život. Každý z nás se ve stejné situaci může rozhodnout zcela jinak, a to na základě svých hodnot.


Jsou dvě "hnací síly", díky kterým děláme rozhodnutí. První je vyhnutí se určitému pocitu bolesti, kterou by nám rozhodnutí přineslo. Druhá hnací síla je naopak potěšení, které by nám rozhodnutí přineslo. Vyhnutí se bolesti je přirozený reflex přežití, který všichni budou následovat.


Jsou rozhodnutí, která uděláme, a následně jich litujeme. Nikdy neděláme vědomě špatná rozhodnutí, akorát je jen špatně načasujeme. V daný okamžik, kdy se máme pro něco rozhodnout, jednáme, jak nejlépe umíme. Takže si nikdy nervěte vlasy za to, jak jste se rozhodli, jelikož jste opravdu jednali, jak nejlépe jste mohli. Problém bývá v tom, že rozhodnutí děláme v pasivních stavech, s negativními emocemi nebo zkrátka pod vlivem naší nálady.


Je to právě moment rozhodnutí, který formuje náš osud.


Metody, které používáme při rozhodování, nemusí být vždy ty, které nám hrají do karet. Mám pro vás pár tipů, se kterými může být rozhodování o něco efektivnější, a lépe tak můžete dosáhnout chtěného výsledku.


  1. Když dojde na složité rozhodnutí, jako první si musíme uvědomit, co chceme a hlavně PROČ?! Je dobré mít jasnou představu o výsledku a nezapomenout na důvody, proč jsme se tak rozhodli. Ať už z toho chceme těžit v jakékoliv oblasti našeho života. S tím souvisí najít si svůj způsob, jak sledovat své pokroky. Několikrát se mi už stalo, že jsem měl pocit, že jdu jeden krok dopředu a dva kroky zpět. To samozřejmě jen proto, že jsem celý proces neměl pod kontrolou a soustředil se pouze na nedostatky. Ještě jednou: Co chcete a proč to chcete?


  1. Pokud jde o rozhodnutí, která jsou důležitějšího rázu, a nejsme úplně tlačeni časem, je super je rozepsat. Osobně na to používám myšlenkové mapy, ale stačí samozřejmě kousek papíru a tužka. Pro mnoho lidí to zní až moc banálně, ale já osobně věřím v rozepisování myšlenek, poznatků nebo i právě rozhodnutí na papír nebo do telefonu. První otázkou při rozhodování zpravidla bývá "Co když?". Papír snese hodně a může si vzít na starost část stresu a tlaku ze situace, tak se rozepište o možnostech "co když" a následně vytvořte i nějaký list, co musíte udělat pro nejlepší možný výsledek.


  1. Strach. Když se rozhodujeme pro nějakou variantu, často se bojíme, že věci nepůjdou tak, jak bychom chtěli. Jsou to věci nové, které nemáme osvojené, tak je tu strach zcela na místě. Jediné, co bychom neměli dovolit, je, aby strach ovládal naše rozhodnutí. Jen těžko při rozhodování dosáhneme 100% jistoty v to, co se rozhodneme. Můžete však dosáhnout 100% jistoty v sebe sama a v proces, který při rozhodování použijete.


  1. Přijměte fakt, že rozhodnutí pro jednu nebo jinou variantu si také vezme určitou daň. Poté, co si určíte dle vašich hodnot, co je rozhodnutí číslo jedna, přijdete o další možnosti. Proto pečlivě zvažte, jaké rozhodnutí je to nejvhodnější a méně vhodné. Nelze se rozhodnout pro všechny možnosti, se kterými koketujete... maximálně formou nějakého "kompromisu".


Rozhodujte se s ohledem na své hodnoty, nikoliv podle očekávání druhých lidí. Zní to jasně, ale přijde mi, že až moc lidí se snaží zalíbit ostatním a přitom ztrácí zcela svou identitu.  • Děkuji za přečtení! :) Pokud se Vám článek líbil, tak ho sdílejte se svými přáteli.
  • Nebo mi napište svůj názor na mail / instagram @FILIPHRSTKA