Přemýšleli jste někdy o tom, jaký vliv má nálada na vaše výsledky? Když máte pocit, že jste totálně napumpovaní, vše se vám daří a není možné udělat krok vedle? Možná jste v té době ohromili sami sebe svými výsledky nebo nějakým činem, který vás zcela zaskočil... Může to být překvapující výsledek při sportu, jednání zvládnuté na jedničku nebo něco podobného. Pak je tu samozřejmě druhá strana mince, kdy je vše úplně špatně. Máte za to, že se vám nic nedaří, všichni jsou proti vám, no prostě všechno je na nic.

Jak se dá vysvětlit, že vaše výkony mohou být jednou vynikající a jindy naopak? Když to vezmeme od základu, pořád jste tím, kdo jste. Pořád máte k dispozici stejné zdroje, ale vaše výkony mohou být zcela rozdílné v rámci několika dní nebo i hodin. Přitom jste udělali opravdu maximum toho, co bylo ve vašich silách.


Focus on the journey, not the destination. Joy is found not in finishing an activity but in doing it.
-Greg Anderson


NLP (neurolingvistické programování) se zabývá fyziologií a celkově neurofyziologickými stavy jako jsou vnitřní pocity radosti, sebevědomí, síly... samozřejmě i negativními stavy jako stres, smutek, strach či frustrace. Pokud chceme s těmito pocity umět pracovat, je důležité si uvědomit, jaký na nás mají vliv nálady.


Nálada je emocionální stav, který v průběhu určitého času provází prožívání a lidskou činnost. Na rozdíl od základních emocí nemusejí mít jednotlivé nálady jasný předmět, nebývají přesně zacílené, nýbrž vyplývají z povahy člověka a z určitého sledu zážitků. Někdy ani sám jedinec přesně neví, proč má určitou náladu. Zdroj: Wikipedia


Tak přesně tohle je nálada. Nemusí být pro nás vždy užitečná, může být i pěkně otravná a omezující. Rozdíl mezi našimi výsledky spočívá především v náladě. Jestliže se sami dokážeme dostat do stavu, kdy jsme výkonní, možná máme napůl vyhráno.


Emoce vycházejí z fyziologie, zaměření a významu, který dáváme věcem kolem nás. Jedna z nejužitečnějších dovedností je podle mého názoru naučit se ovládat své stavy a nenechat se pohltit vlivy okolního světa.


Fyziologie - To, jak se cítíme, je ovlivněno naší fyziologií - a naopak. Pokud je člověk v depresi, určitě nebude mít vzpřímenou hlavu, vypnutou hruď a zhluboka dýchat. Pokud by měl, nebyl by v depresi.


Zaměření - FOCUS. Na co se budete soustředit, to také naleznete. Pokud chcete hledat nedostatky, najdete jich plný svět. Zaměřte se na to, čeho chcete dosáhnout a kam se chcete dostat.


Význam - My jsme ti, kdo dávají věcem význam. To my je děláme buď špatnými a nebo dobrými. My jsme ti, kdo sami sobě pokládáme otázky. V nepříjemné situaci se místo: "Proč se to stalo zrovna mně?" zeptejte: "Jak z toho mohu odejít lepší a silnější?".

Když těmhle hlavním prvkům porozumíte, sami se dokážete dostávat do výkonného a pozitivního stavu. Každý má někdy špatnou náladu, ale jde o to v ní zbytečně nesetrvávat.  • Děkuji za přečtení! :) Pokud se Vám článek líbil, tak ho sdílejte se svými přáteli.
  • Nebo mi napište svůj názor na mail / instagram @filiphrstka