Je úplně jedno, kdo jste, co umíte, co znáte. Problémy zkrátka přijdou. Čím více se v životě budete posouvat dál, tím více jich bude. Je to součást života, taková známka, že žijeme. Také to je příležitost k tomu dělat věci lépe a stát se lepším člověkem. Když se v životě podíváte zpět, zjistíte, že to jsou právě problémy, které vás nejvíce posunuly a vytvořily vám nový rozhled. Život by byl nudný bez problémů, díky nim si uvědomujeme, kdo vlastně jsme.

Tím, že budete problém ignorovat, se nevyřeší. Ani tím, že vinu budete svádět na svého zaměstnavatele, partnera nebo rodiče.


Strength and growth come only through continuous effort and struggle. Napoleon Hill


Následující větu si zapište někam, kde na ni budete vidět!

Naučte se trávit 20 % času definováním problému a 80 % času řešením. Co z malých problémů dělá velké problémy je právě to, že se tyto 2 veličiny prohodí a místo hledání řešení jen zkoumáte problém ze všech stran. Kolikrát o problémech raději jen diskutujete, než abyste je začali skutečně řešit. Co si budeme povídat, diskutování nevyžaduje takové úsilí jako hledání řešení. Ale vy chcete přece problém vyřešit a vzít si z něj pro sebe maximum, proto je důležité pokládat si správné otázky.


Pokud si budete pokládat otázky jako: „Proč se to stává vždycky mně?“ nebo „Proč se to děje právě teď?“, tak se sami dostanete do začarovaného kruhu. Je to proto, že při položení těchto otázek váš mozek začne hledat důvody, proč tomu tak je, a následně začne přicházet s odpověďmi, které mohou směřovat k obviňování sebe sama z nedostatečnosti.

Stejně jako když si definujete cíle, i tady potřebujete znát požadovaný výstup. Čeho chcete vyřešením problému dosáhnout? Pokud máte jasno, tak se do toho pusťte, dokud nedosáhnete požadovaného stavu.

Možná se vám už také stalo, když jste daný problém neřešili, ale jen jste ho dělali větším a větším, že vás najednou úplně paralyzoval a nemohli jste dělat vůbec nic. Cítili jste se ve stresu, měli jste obavy a plno dalších negativních pocitů. Mně osobně se to stalo několikrát a nebylo to nic příjemného. Postupem času jsem to postavil do úplně jiné roviny s využitím dvou základních "hnacích sil" v životě, kterými jsou: Vyhnout se BOLESTI a zažít POTĚŠENÍ.

(Vyvarovat se momentální bolesti je primární reflex přežití, který má v hlavě zakódovaný každý jedinec. Z tohoto důvodu to je mnohem větší hnací síla než zažít potěšení.)


Uvedu to na příkladu:

Pokud nastane nějaký problém, okamžitě mi vyběhne na mysl toto: Když problém nebudu řešit, vím, že mě čeká stres (který nesnáším), takže se mu chci automaticky vyhnout – (Primární reflex přežití - vyhnout se bolesti). Vím, že to, co jsem se v životě naučil, je převážně díky "problémům", ze kterých jsem udělal spíše výzvy (mám rád výzvy) - (Cítit potěšení)

Jde v podstatě o to, přeprogramovat mozek, aby si spojil neřešení problému s "bolestí", které se chce člověk přirozeně vyvarovat. Následně je potřeba dát slovům jiný význam. PROBLÉM = VÝZVA, PŘÍLEŽITOST K RŮSTU APOD.

Další podstatný aspekt při řešení problémů je zvládání svého psychického stavu. Problém se může zdát jakkoliv velký nebo nezdolatelný, ale vzpomeňte si, kdy jste dříve řešili podobně velkou situaci, kterou jste dokonale zvládli. Protože pokud budete ve stresu, frustrováni, tak vás i maličkost převálcuje. Osvěžte si situaci z dřívějška, zhluboka se nadechněte, vypněte hruď a jděte do toho!


Další věc..., na nic nečekejte. Nemůžete do nekonečna před sebou tlačit problém a dělat, že se nic neděje. To přece nikam nevede...

Jako první byste měli problém definovat – to je těch zmíněných 20 % času stráveného nad problémem. Nepodceňujte to, jde přeci o to, abyste věděli, co je třeba konkrétně řešit.

Následně je třeba problém začít opravdu řešit... těch zmiňovaných 80 % času. Myslete na to, že jaké si pokládáte otázky, takové dostáváte odpovědi.Podívejte se do minulosti, na nějaký "problém", který jste vyřešili, a pro inspiraci si položte tyto otázky:


Co na tom problému bylo skvělého?

Co jste se díky tomu naučili?

Co pomohlo k tomu, abyste ten problém vyřešili?

Co byla hnací síla, která vás přiměla k tomu, abyste s tím něco dělali?

Jaká byla možnost si celý proces zpříjemnit?

Teď ty samé otázky přiložte k současnému "problému", kterému čelíte.


Nejde o to, vyřešit všechny problémy, ale naučit se vidět je jako příležitosti k růstu, učení se a k tomu, abyste ze sebe vydali víc.  • Děkuji za přečtení! :) Pokud se Vám článek líbil, tak ho sdílejte se svými přáteli.
  • Nebo mi napište svůj názor na mail / instagram @filiphrstka