Chceme se zalíbit... Chceme, aby nás lidé viděli v tom nejlepším světle. Znáte to?

Z části to považujeme za hlavní prvek příjemného vystupování, ale může to být také proto, aby nás lidé neodsoudili, nemysleli si o nás něco špatného...

Kolikrát se mi už stalo, že mi hned z pusy vylétlo ANO, přitom vevnitř křičelo jasné "NEE"! A čím déle jsem o tom přemýšlel, tím více jsem z toho byl ve stresu a už jsem ani neměl sílu to mé ANO následně odvolat.

Jak začalo to, že máme tendenci říkat více ano?

-V podstatě už od mala po nás rodiče něco chtěli, a mnohdy se nevyplatilo říkat ne.

-Jako děti většinou chceme být oblíbení, takže na pobídky od spolužáků většinou kladně přikyvujeme. Chceme být přece týmoví hráči.

-Touha po oblíbenosti se většinou přenese až do dospělosti, kdy stále toužíme po zalíbení u kolegů, kamarádů, nadřízených, apod.

Souhlas je mnohem jednodušší než nesouhlas už jen proto, že negativní pocity dokážeme zvládat "lépe" než nepříjemné dovětky nebo pomluvy druhých lidí... (Co by si o mně asi pomysleli!)

Slovíčko "NE" - nejkratší slovo, které má nejsilnější význam a skrytou sílu, a plno z nás se ho bojí vyslovit.

“Focusing is about saying no.” - Steve Jobs

Momentální pocit důležitosti druhé osoby (jejích hodnot, cílů..) silně ovlivňuje ten náš pocit důležitosti. Neschopnost říci ne jen pro to, aby se někdo jiný cítil spokojeně a pohodlně, nemusí být vždy tou nejlepší variantou. Pokud byste raději řekli ne, ale máte obavy, už víte, že děláte něco, co není v souladu s tím, co dělat chcete.

Kolikrát je jednodušší říci "ano", ale neznamená to, že bychom ho měli říkat pořád. Čím dříve se naučíte slovo NE používat, tím dříve si vytvoříte větší prostor pro život.

Odmítnutí neznamená to, že bychom byli bezohlední nebo jen zahledění do svých vlastních zájmů.

Uvádím zde 3 tipy, které mi pomohly naučit se říkat ne.

  1. Pokud něco chcete umět, musíte to trénovat. Takže když budete mít příležitost, která vás nebude stát až tolik negativních pocitů, jděte do toho!

2.Važte si svého času. Když víte, jak je váš čas cenný, mnohdy plno věcí přehodnotíte, a zvážíte, zda se do dané věci máte pustit.

  1. Znejte své priority. Jasně, že každý z nás má nějaký čas navíc, nicméně je to opravdu ten způsob, kterým chcete ten čas strávit? Pro někoho to může být čas se svou rodinou, práce na novém projektu nebo zachraňování světa.

Pro začátek začněte třeba tím, že si vypíšete své povinnosti nebo úkoly, které opravdu dělat nechcete a nemusíte. Vyberte si z nich alespoň 5, které jsou pro vás nejdůležitější. Zbytek jednoduše odmítněte. Osobně, telefonátem, emailem... Formu si zvolte dle libosti.

Udělejte si ve svém životě dostatečný prostor na věci, které jsou pro vás nejdůležitější, kterým rádi řeknete ANO! Ať už je to rodina, důležitá práce, kamarádi nebo věci, které milujete.