Čím větší je na nás vytvářen nátlak, tím více jsme ve stresu. Není to samozřejmě jen tím nátlakem, ale také tím, že máme neustálou tendenci se s někým porovnávat, někam zapadnout a podobně. Když pomineme, na co všechno může mít stres vliv, jednou z dalších důležitých oblastí, ktera může trpět, jsou vztahy. Ať už partnerské, přátelské nebo jiné. Jak reagujete vy, když se ve vztahu objeví stres?


Z mého pohledu je stres příležitostí k tomu, aby člověk něco zlepšil... něco rozvinul. Možná je to často obtížné, hledat něco pozitivního v těch stresových stavech, ale věřte mi, že tam toho je sakra hodně.

Stres jako takový způsobuje naši podrážděnost, únavu a další negativní jevy, které se samozřejmě projevují ve všech našich interakcích, ve všech činnostech, v chování právě třeba vůči partnerovi a samozřejmě v našich verbálních i neverbálních projevech. To má samozřejmě vliv na partnerství a vztah jako takový. Pokud se nenaučíme, jak zvládat stres a jak s ním nakládat ve stresových situacích, může to být poměrně klíčový faktor, který určí, kudy se vztah bude nakonec ubírat.


Když necháme stres, aby formoval náš život a určoval náš psychický stav, může to do vztahu přinést silné napětí a vzájemnou odtažitost. Takže pozor na něj a čtěte dál:


Když začnete ve vztahu poskytovat emocionální podporu, kterou samozřejmě každý z nás ve stresových situacích potřebuje, můžete dát vztahu nový rozměr. Je to trochu ironické, ale v období přítomnosti stresu, kdy se jako partneři sami sobě vzdalujete, potřebujete podporu nejvíce. Tady se od vás ovšem vyžaduje maximální uvědomění aktuální situace, pochopení a trpělivost. Protože pokud budete opětovat stejnou kartou jako váš partner, nikomu tím nepomůžete. Naopak.


Lidé, kteří mají někoho, na koho se můžou v těchto situacích spolehnout, mají nižší hladinu stresu, než lidé, kteří nikoho takového nemají. Jsou vztahy, ve kterých se jeden na druhého nemohou spolehnout a nejsou schopni si vzájemně poskytnout tuto podporu. Pokud byste náhodou mezi takové patřili, začněte na tom pracovat.


Taková asi nejčastější situace je, že jsme ve stresu z práce. Možná děláme práci, kterou úplně dělat nechceme, nemusí nás naplňovat nebo jsme třeba ve špatném kolektivu. Když ale víme, že je nám někdo nablízku, že se máme na koho spolehnout, jsme schopni mnohem jednodušeji celou situaci řešit a adekvátně se k ní postavit.

Pamatujte, že jediné, co můžeme ovládat, jsme MY. Naše činy, reakce, naše rozhodnutí, která děláme každý den.  • Děkuji za přečtení! :) Pokud se Vám článek líbil, tak ho sdílejte se svými přáteli.
  • Nebo mi napište svůj názor na mail / instagram @filiphrstka