Možností, jak pomáhat druhým lidem, je nespočet. Jde spíš o to, jestli chcete obětovat svůj čas, energii a další zdroje jinému člověku než jen sami sobě. V konečném důsledku stejně přijdete na to, že tento čin měl pozitivní dopad jak na svět kolem vás, tak přímo na vaši osobu. Moje milovaná mamka říká, že všechno dělá pro nás.. já jí ale vždy oponuji, že to stejně v důsledku dělá kvůli sobě - jde o její pocity, které jí to přináší. A to je právě to!


"Nemůžeme pomoci všem, ale všichni mohou pomoci někomu." Ronald Reagan


Každý může pomoci hned bez ohledu na dostupné zdroje. Zmíním zde pár věcí, které vám samotné pomáhání přinese.

  • Budete mít ze sebe lepší pocit
  • Zlepšíte život jednotlivce nebo skupině, které pomáháte
  • Děláte svět lepším místem, kde se i malé činy počítají
  • Ten, komu jste pomohli, může pomoci dalším, a celý proces se může násobit
  • Poznáte nové lidi
  • Získáte novou zkušenost


Zde sdílím pár tipů, pokud byste se chtěli inspirovat, a změnit tuto teorii v realitu.


Sdílejte své znalosti

Každý v něčem vyniká, něco zná lépe než ostatní, má jisté zkušenosti.. zkrátka každý člověk může být druhému přínosem. Situaci, kterou jste řešili nebo řešíte, už určitě řešil nebo bude řešit někdo další. Naopak někdy zase hledáme my radu od člověka, který má s daným tématem zkušenosti, nebo řešil podobnou situaci. Nežádám vás, abyste hned pořádali semináře a školení na vaše oblíbené téma (i když proč ne!), mám spíš na mysli jen malé činy, které se samozřejmě počítají. Už jen konstruktivní zpětná vazba může druhému člověku velice pomoci.


Dobrovolnická činnost

Možností, kde pomáhat jako dobrovolník, je spousta. Od místních akcí na pár hodin až po akce v zahraničí na několik dnů. V případě, že by vaše iniciativa byla opravdu veliká a chtěli byste pomoci, vymyslete svůj projekt.


Darujte oblečení

Nakupujeme, nakupujeme, nakupujeme... stále dokola. Z čistého nebe se objeví nový módní trend, a najednou to, co máme v šatníku, je zcela OUT. Projděte si skříň, a zamyslete se, zda opravdu všechno nosíte. Pokud vám staré oblečení nestojí ani za rozprodání, darujte ho - jsou lidé, kteří ho využijí. Můžete ho věnovat do Červeného kříže, nebo odnést do kontejnerů na textil.


Přispějte

Je mnoho způsobů, jak můžete darovat, buď on-line a nebo navštívit nějakou komunitu/sdružení. Tohle je investice, která má opravdu smysl, a ze které budete mít zaručeně skvělý pocit. Příště, až půjdete nakupovat, zkuste se zamyslet nad tím, než si koupíte nové tričko, zda byste těmito penězi mohli alespoň o trošku zlepšit svět, ve kterém žijete.


Naslouchejte

Jak už se tak občas stane, když je někdo smutný, naštvaný, zklamaný, a podobně, stačí pouze "nastavit ucho" a naslouchat. Zní to až moc banálně, ale lidí, kteří dokáží upřímně naslouchat, je opravdu málo. Buďte jeden z nich - svůj příběh už přece znáte. Člověk, se kterým budete komunikovat, to určitě ocení.

Můžete začít hned teď a inspirovat další..a další... Budu rád, když se podělíte o své zkušenosti v komentářích, nebo napíšete přímo mně.  • Děkuji za přečtení! :) Pokud se Vám článek líbil, tak ho sdílejte se svými přáteli.
  • Nebo mi napište svůj názor na mail / instagram @FILIPHRSTKA