Určitě znáte ten pocit, kdy se snažíte přijít s nějakou klíčovou myšlenkou, která by vyřešila vaše momentální problémy, a pak se najednou z ničeho nic objeví.

Pokud jste ale v hlavě "zadali příkaz", z kterého se zrodí vaše myšlenka, nechte pracovat své nevědomí a jděte rozvíjet kreativitu.

Kreativita je často považována za takový "vrozený dar", ale, stejně jako spousta věcí, je to dovednost, kterou lze rozvíjet. JAK? No přece tak, že činnosti, které rozvíjejí kreativitu, zapojíte do svého života.


1. Jděte se projít

Zvýšená tělesná aktivita podporuje činnost mozku. Ať už půjdete na krátkou procházku, nebo si půjdete zaběhat, váš mozek bude pracovat výkonněji. Mnoho lidí tráví většinu svého dne za pracovním stolem u počítače, kde bohužel mnoho inspirace nenajdete.

Ze stejného důvodu třeba zakladatel Facebooku (Mark Zuckerberg) pořádá "pěší meetingy". Tak hurá od stolu, a jděte se proběhnout. Vaše mysl i tělo vám poděkují.


2. Sněte

Teď nemám na mysli, abyste šli spát, a čekali, až se vám bude zdát skvělý sen... to ne. Jde o takzvané "denní snění".

Nechte rozplynout všechny hranice, které jste si pro vymýšlení nových věcí stanovili, a pusťte se do toho naplno. Pokud je pro vás lepší si věci psát, pište. Ideálně k tomu poslouží nějaká meditační hudba.


3. Meditujte

Meditace zdaleka není jen výstřelkem moderní doby. Pokud už jste meditaci zahrnuli do svého života, dáte mi určitě za pravdu, že má velice pozitivní dopad jak na psychický tak i na fyzický stav člověka. Ze svých poznatků vím, že je to jako objevení nového světa uvnitř sebe sama.

Meditace vyžaduje určitou dávku praxe, nicméně začít můžete vlastně kdykoliv. Každou minutu, kterou věnujete meditaci, berte jako jedinečnou investici do sebe sama... žádný čas věnovaný meditaci není časem ztraceným.

Při meditaci dochází ke změně stavu vědomí, učíte se ovládat svou mysl a hlavně, poznáváte sami sebe. To v životě způsobuje opravdu zásadní změny, které pocítíte nejen vy, ale samozřejmě i lidé kolem vás.

K meditaci se budu vracet možná častěji, protože ji považuji za takový nenápadný nástroj se silným potenciálem.


4. Počtěte si

Jen málo věcí v životě je tak sugestivních a emocionálních jako čtení skvělé literatury. Ten pocit, kdy se vžijete do děje a nevnímáte nic kolem vás, je jedinečný. Tvoříte tím svou představivost.

Budujete také svou slovní zásobu, s níž se pak můžete sami lépe vyjádřit, a rozšířit si tak rozsah myšlení.


5. Mrkněte na dokument

Kdo mě zná, ví, že nejsem úplně příznivec sledování TV, a že je tato pobídka pro mě zcela výjimečná. Nicméně i zde jde samozřejmě o obsah, a pokud se jedná o zajímavý dokument, proč ne.

Sledováním dokumentů se můžete opravdu dost věcí přiučit, můžou být i velmi inspirující. Je to takové "hezky zabalené" vzdělávání, při kterém můžete v klidu odpočívat a sbírat energii. Jelikož vnímáte obrazy, zvuky, a třeba se k tomu ještě cítíte skvěle, budete si informace pamatovat delší dobu, než kdybyste ten samý obsah jen četli.

Zde je pár tipů:

  • Virunga
  • Human
  • Home
  • The Cove (Zátoka)

Budu rád, když se podělíte o své zkušenosti, nebo článek budete sdílet s přáteli.