Někdy se nám prostě stane, že se do věcí tak jako zamotáme. Je toho tolik, že v důsledku neuděláme vůbec nic. Najednou nám zazvoní telefon, neočekávaná návštěva, děti vyžadují pozornost, zprávy na sociálních sítích, emaily a tak dále. I to se někdy stane.

Já osobně mám na konci takového dne ze sebe špatný pocit, a vymýšlím, jak bych tomu mohl příště předejít. Protože jsem toho vlastně dělal hodně, ale v důsledku nic. Místo toho, abychom pracovali na našich prioritních cílech, na tom, na čem nám opravdu záleží, jsme vyrušováni vším možným. Samozřejmě že jde o realitu běžného života, ale zaměřte více času na to, na čem vám skutečně záleží.


Způsob jak začít, je přestat mluvit a začít dělat. - Walt Disney


Zde je pár tipů, které určitě mohou udělat váš den produktivnější:


1. Naplánujte si svůj den

Plno lidí si takhle ráno vstane a úplně neví, co ten den budou dělat. Je to samozřejmě každého věc, ale pokud chceme za den něco stihnout a udělat, je určitě fajn si den rozplánovat. Stačí třeba jen pár úkolů, které si chceme večer odškrtnout a u toho se i trochu pochválit. Protože pokud tohle přeskočíme, může se stát, že budeme celý den tápat a přizpůsobovat svůj čas okolním událostem.


2. Nastavte si priority

Pokud už máte úkoly, které musíte za den stihnout, důležité je také znát jejich prioritu. Ne všechno je akutní a ne všechno může počkat do dalšího dne.


3. DEADLINE

Neboli termín, do kterého se má úkol splnit. Některé úkoly jsou na konkrétní den, ale jsou i dlouhodobé úkoly, na kterých pracujeme denně třeba celý měsíc. A abychom se zdrželi prokrastinace, doporučuji nastavit deadline. Všimněte si, že pokud dostanete od někoho jiného jasný termín, věci se najednou hýbou. Termín vám může dát nadřízený nebo klient, ale když se naučíte dávat deadline sami sobě, na 100% se hnete z místa.


4. Jsou moje vzorce v souladu s mými cíli?

Je to jednoduché. Pokud například chcete rozjet své vlastní podnikání a celý večer trávíte u TV, tak si nejsem úplně jistý, jestli vám to v tom pomůže. Cokoli děláte, pozastavte se třeba jen na moment nad tím, zda vám to pomůže dostat se tam, kam potřebujete. Mnohdy to ani nemusíte dělat vědomě, už můžete mít zažitý vzorec. "Přijdete domů, pověsíte klíče a automaticky si jdete pustit televizi. Pak se proberete a najednou je čas jít spát". Projděte si takhle zpětně třeba včerejší den a možná přijdete na něco, co vám zbytečně bere čas a brzdí vás to.


5. Neřešte všechno

Vážně ne.. jsou věci, které se obejdou bez vašeho řešení, protože na ně stejně nemáte vliv. Můžete trávit hodiny tím, že se budete bavit o politice nebo o drahém másle, ale ne vždy pro to něco můžete udělat. Určitě si nevytvoříte slibnou budoucnost tím, že se budete pořád dívat do stran a řešit všechno kolem. Ale když máte opravdu něco řešit, tak to řešte. Jak jsem už psal v předchozím článku, pokud jde o problémy, věnujte se 20% definováním problému a 80% řešení.


A nakonec už asi jen to, abyste zaznamenávali svůj posun a nezapomněli se odměňovat, ať si váš mozek zapamatuje, že pokud jsou věci hotové, má se na co těšit. Pomůže vám to.  • Děkuji za přečtení! Pokud se Vám článek líbil, tak ho sdílejte se svými přáteli.
  • Pro pravidelnou dávku inspirace mrkněte na instagram @filiphrstka