V dnešním světě je skoro všechno nastaveno tak, že dostáváme okamžitou zpětnou vazbu na naše akce. Pokud se zdržujete v online světě, víte, že zpětná vazba se projeví v rámci okamžiku.


V chatovacím okně stačí napsat drobnou chybu, a už to máte podtržené červeně, uděláte objednávku na oblíbeném e-shopu, ihned vám přijde faktura, ve smarthphonu si v okamžiku najdete, kolik jste toho dnes nachodili a tak dále. Mohl bych pokračovat do nekonečna. Systémy, ze kterých dostáváme zpětnou vazbu, stále přibývají a jsou stále dokonalejší.


Každý den dostáváme ve všech oblastech života zpětnou vazbu, která nám říká, jak si vedeme. V podnikatelském sektoru, ale i v klasickém světě se všechno hýbe tak rychle, že bychom se měli naučit vážit si zpětné vazby, využívat ji na maximum a stavět na ní. Díky tomu se naučíme rychle reagovat na všechny okolnosti, které se nám postaví do života.


Co se týče lidí a poskytování zpětné vazby, u nás už to často není tak samozřejmé. Není to teď otázka jenom byznysu, ale i normálního běžného fungování. Troufnu si říct, že je to jedna z klíčových vlastností, kterou bychom se měli naučit.


Poskytovat a přijímat zpětnou vazbu.Co to vůbec je efektivní zpětná vazba?

Pro jasné vysvětlení bychom měli chápat efektivní zpětnou vazbu jako něco, co je jasně vysvětleno, pochopeno a následně přijato. Samozřejmě ale nemůžete nikdy vědět, jak bude reagovat druhá strana na vaši “efektivní” zpětnou vazbu.Nicméně, stejně jako na jiných dovednostech, i na poskytování a přijímání zpětné vazby jde pracovat.Jak tedy poskytovat zpětnou vazbu?


1. Zpětnou vazbu směřujte na chování, ne na osobu.

Ano, přesně tak. Nemáme rádi, když o nás lidé tvrdí, že jsme nějací divní a vytýkají nám naše chyby. Pokud chceme poskytovat zpětnou vazbu, tak ideálně na chování v dané situaci, nikoliv na člověka. Nepouštějte se do hodnocení něčí inteligence.


2. Buďte pozitivní

I když to trochu smrdí “ezoterismem”, je to myšleno v té nejlepší možné víře. Při poskytování pozitivní zpětné vazby jsou lidé více otevřeni vašemu názoru a úhlu pohledu, než když začnete negativně. Buďte pozitivní, ale buďte přímí. Pokud přeci jen potřebujete být negativní, snažte se to držet v rozumném poměru a hlavně navrhněte řešení.


3. Hned

Poskytujte zpětnou vazbu hned, jak budete moct. Když za někým přijdete po měsíci se snahou navázat na proběhlou firemní prezentaci, může se stát, že dotyčná osoba už nebude vědět, že nějaká prezentace proběhla. Pokud ano, nemusí přesně vědět, na jaký point v dané prezentaci se snažíte navázat. Vyhněte se tomu tím, že budete zpětnou vazbu dávat okamžitě.


4. Buďte konkrétní

Lidé jsou obecně schopnější reagovat na konkrétnější informace. Je hezké, že někomu řeknete, že by měl být hovornější, oblékat se slušněji atd. Ale je to hodně nejednoznačné, a každý si to může vyložit mnoha různými způsoby.


Zpětná vazba může být pro plno lidí nepříjemná záležitost plná stresu, ale pokud se ji naučíte využívat efektivně, může vám pomoci identifikovat a následně vyřešit spoustu problémů.  • Děkuji za přečtení! Pokud se Vám článek líbil, tak ho sdílejte se svými přáteli.
  • Pro pravidelnou dávku inspirace mrkněte na instagram @FILIPHRSTKA